Yenile yenile yenmeyi öğrenen takım: Japonya

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
Japonya, ilk başlarda Avrupa takımlarına diş geçiremiyordu. Şimdi ise bileği bükülmüyor…
19/06/2019 - 01:53
2011 Dünya Kupası’nın şampiyonu, 2015’in finalisti, U20 ve U17’de şampiyonluklar kazanan Japonya, kadın futbolunda en güçlü ülkelerden biri. Fakat eskiden her şey toz pembe değildi…
 
Asya temsilcisi bugüne kadar tüm turnuvalara katıldı. Bazısında şampiyon oldu, bazısında gruptan bile çıkamadı. Sık sık da Avrupa takımlarına rakip oldu. Fakat Avrupalı rakiplerine ilk başta çok zorlanıyordu. Hatta zorlanmanın da ötesineydi. İlk dokuz maçında sekiz yenilgi yaşayan Japonya, sadece bir kez berabere kalabildi. Yenildiği maçların hiçbirinde gol dahi atamadı. Devamında ise işler değişti. Japonya son altı maçında Avrupalı rakiplerine yenilmedi.
 
Japonya’nın Avrupalı takımlara karşı şanssızlığı ilk maçtan kendini gösterdi. 1991 Dünya Kupası’nda İsveç ile aynı gruba düşen Asya temislcisi rakibine 8-0 yenildi. İki takım dört yıl sonra yine aynı gruptaydı. Kazanan değişmedi, İsveç bu sefer 2-0’da bıraktı. Grubun diğer Avrupalısı Almanya ise Japonya’yı Silvia Neid'ın tek golüyle geçti.
 
1999’da turnuvaya ilk kez katılan Rusya bile Japonya karşısında şov yaptı ve sahadan 5-0’lık skorla ayrıldı. Norveç de Chicago’da Japonları 4-0 yendi.  2003’te Japonya’nın grubundan tek bir Avrupalı vardı. Turnuvayı şampiyon olarak bitirecek Almanya, Japonya’yı 3-0’la geçti.
 
Japonya, 2007'de hem Avrupa'ya ilk golünü attı hem de onlardan ilk puanını kaptı. Asya temsilcisi, İngiltere’ye de yenilmek üzereydi ama son dakkada Aya Miyama'nın ayağından gelen frikik golü ile maçı 2-2 bitirmeyi başardılar. Grubun son maçında ise (yine turnuva sonunda şampiyonluk yaşayacak olan) Almanya, Japonya’yı 2-0 yendi.
 
Asya ekibi, 2011'de Dünya Kupası’nı havaya kaldırdı ama grup aşamasında Avrupa fobisi devam etti. İngiltere grubun son maçında Japonya’yı 2-0 yendi. Yenilgiye rağmen Japonya gruptan çıkmayı başardı ve sonrasında işer değişti.
 
Japonya’nın Avrupalılara karşı ilk galibiyeti epikti. Son iki turnuvanın şampiyonu ve 2011’in ev sahibi Almanya, Japonya’ya yenilen ilk takım oldu. Wolfsburg’daki maçın skoru 1-0’dı. Tarihi golün altında ise Karina Maruyama'nın imzası vardı. Yarı finalde ise İsveç, 3-1’lik skorun üzüntüsüyle turnuvaya veda etti.
 
2015’e son şampiyon sıfatıyla katılan Japonya, turnuvanın ilk maçında İsviçre’yi 1-0 yendi. İkinci turda Hollanda engelini 2-1’le geçti. Yarı finalde İngiltere de aynı skorla finali kaçıran taraf oldu. Japonya üç Avrupa temsilcisini saf dışı bıraktı ama finalde ABD'ye boyun eğdi.
 
Japonya galibiyet serisine 2019’da da devam etti. İskoçya’yı 2-1 mağlup eden Asya temsilcisi, için sırada İngiltere var. Japonya - İngiltere mücadelesi 19 Haziran günü saat 22.00'de Nice kentinde oynanacak.

İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.