Yarı final öncesi casusluk krizi

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
ABD ile İngiltere yarı finalde kozlarını paylaşacak. Fakat maçın öncesine casusluk krizi damga vurdu.
01/07/2019 - 16:44
2019 Dünya Kupası’nın ilk yarı final maçı 2 Temmuz günü ABD ile İngiltere arasında oynanacak. Zorlu mücadele öncesi iki takım da hazırlıklarına devam ediyor. Fakat bu hazırlıklara casusluk krizi damga vurdu.
 
Özellikle İngiltere’de büyük yankı bulan olaylar Fourviere’de başladı. Fourviere; Lyon kentinin hemen batısında bulunan bir bölge. İngiltere takımı Lyon’da oynanacak yarı finalin hazırlıklarına burada devam ediyor. Fakat geçtiğimiz günlerde İngiltere idmanının ‘davetsiz’ misafirleri vardı. Sivil giyimli iki ABD yetkilisi İngiltere kampının yakınlarından görüldü.
 
ABD tarafı konuyla ilgili hemen bir açıklama yayınladı ve kişilerin finale kalınması halinde kafilenin konaklayacağı bir otel ve tesis bakmak için Fourviere’de olduğunu duyurdu. Bu açıklama İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Teknik Direktörü Phil Neville ve İngiltere medyasında pek inandırıcı bulunmadı.
 
Neville yaptığı açıklamada, “Söyleyeceğim tek şey; kendi ekibimin böyle bir işe girişmesini istemezdim. Birilerini başka bir takımın oteline göndermek bizim yapacağımız bir iş değil. Büyük ihtimalle ABD Teknik Direktörü Jill Ellis de bu yapılanlardan dolayı memnun değildir. Muhtemelen bu konuyla ilgilenecektir. Ben yapılanı çok komik buldum. Sadece ‘Burada ne yapıyorlar’ diye düşündüm. Hiç etik bir durum değil” dedi.
 
Konu Jill Ellis’e de soruldu. Henüz yarı final karşılaşması oynanmadan final için konaklama yeri bakmanın kibili bir durum olup olmadığı sorusuna deneyimli tekniktör, “Planları önceden yapmak zorundasınız. Kibir bizde olan bir durum değil. Planlarımızı yapmak zorundayız ve bence bu gayet normal bir durum” cevabını verdi.
 
İngiltere bu tip tartışmaları geçtiğimiz sezon sıkça yaşamıştı. Championship'te oynanan Leeds United - Derby County maçı öncesinde Leeds United'ın teknik direktörü Marcelo Bielsa'nın rakip takımın idmanına, ekibinden birkaç kişiyi gizlice göndermesi ve bu kişilerin yakalnması İngiltere futbol kamuoyunu uzun süre megul etmişti.
 
İngiltere – ABD karşılaşması 2 Temmuz Salı günü 22.00’de oynanacak. Kazanan takım finale yükselecek ve 7 Temmuz’daki finalin yine adresi Lyon olacak.
 


İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.