Ya elen ya şampiyon ol!

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
Almanya’nın rakipleri için formül belli. Gruptan çıkarsan onlarla karşılaşma! Ya da kazan ve efsane ol…
22/06/2019 - 03:46
Müzesinde iki tane Dünya Kupası bulunan Almanya, turnuva tarihinin en başarılı takımlarından biri. Bügüne kadar bütün turnuvalarda yer aldılar. Katıldıkları tüm turnuvalarda grup aşamasını geçtiler. Hatta sadece iki kere yarı final göremediler. Gruptan çıktıktan hemen sonra elendikleri iki turnuvada da rakiplerinin şampiyon olması ise bir tesadüf gibi durmuyor.
 
Almanya ilk Dünya Kupası’nda (1991) grubunu üçte üç yaparak bitirdi. Çeyrek finalde karşısına Danimarka çıktı. Bettina Wiegmann ve MacKensie’nin karşılıklı penaltı golleri maçı uzatmaya götürdü. Heidi Mohr, Amanya’yı yarı finale çıkaran golü atan isim oldu.
 
1995’te Almanya yine grup lideriydi. Çeyrek finaldei rakibi İngiltere’yi ise bu sefer rahat geçti. Martina Voss, Maren Meinert ve Mohr işi bitiren isimler oldu.
 
1999 erken şokun yaşandığı ilk seneydi. Zaten grup aşamasında da ilk sinyaller verildi. Üç maçtan sadece biri kazanılırken, liderlik Brezilya’ya kaptırıldı. Böylece çeyrek finalde rakip ev sahibi ABD oldu. Almanya maçın ilk yarısını 2-1 önde kapasa da kazanan 3-2’yle ABD'ydi. Üstelik ABD sadece maçı değil, devamında kupayı da kazandı.
 
Almanya bu yenilgiden sonra hırslanmış olsa gerek devamındaki iki turnuvada da mutlu sona ulaştı. 2003’te bir kez daha grupta üçte üç yaptı, çeyrek finalde ise Rusya’ya acımadı: 7-1! Sonuç; berabere bile kalmadan elde edilen Dünya Kupası zaferiydi.
 
2007’de bir kez daha şampiyonluk gelirken çeyrek finaldeki fatura Kuzey Kore’ye çıktı: 3-0!
 
Elde edilen iki şampiyonluğun ardından bu sefer turnuvaya ev sahipliği yapıldı. Amaç hat-trick yapmaktı. Grupta üçte üç yapıldı ama çeyrek finalde işler iyi gitmedi. Volkswagen Arena’daki Japonya maçında normal süre 0-0 bitti, kazananı Karina Maruyama’nın golü belirledi. Frankfurt’taki finalde de kupayı kaldıran da Japonya oldu.
 
Son turnuvada ise takım sayısı 24’e çıktı. Yani gruptan sonra çeyrek final değil, ikinci tur oynanadı. Almanya lider bitirdiği gruptan çıkınca karşısında İsveç’i buldu. Güçlü rakibini Anja Mittag, Celia Sasic (2) ve Dzsenifer Marozsan’in golleriyle 4-1 yendi.
 
2019'a da gelen Almanya tarihin sekizinci Dünya Kupası’nda yedinci defa grubunu lider bitirdi. İkinci turdaki rakibi ise Nijerya olacak. Karşılaşma öncesinde iki ihtimal gözüküyor. Ya Almanya kazanacak, ya da Nijerya Dünya Kupası şampyonu olacak!  
 


İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.