Ratingler yine alt üst

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
İngiltere – ABD maçı, özellikle Avrupa’da rating rekorlarının kırılmasına neden oldu.
03/07/2019 - 16:15
2019 Dünya Kupası, özellikle Avrupa’da televizyon yayıncılığını etkilemeye devam ediyor.
 
Turnuva başladığından beri birçok günde yayıncı kanallar ulusal çapta rekorlar kırdı. Yarı finalin ilk maçı olan İngiltere – ABD karşılaşmasında da benzer durumlar yaşandı.
 
İngiltere’nin yarı final maçı, ülkede büyük bir coşkuyla izlendi. Hafta içine denk gelmesine rağmen yoğun ilgi gören karşılaşmayı BBC One ekranlarından 11.7 milyon futbolsever izledi. İngiltere'de gece boyunca açık olan iki televizyondan birinde BBC One açıktı; bu da yüzde 51’lik bir izlenme oranı anlamına geldi. Bu rakam İngiltere’de 2019 yılının en yükseği oldu.
 
İlginç olan ise bu sene tamamen İngilizlerin yer aldığı iki finalin oynanmasıydı. Liverpool - Tottenham Şampiyonlar Ligi finali ve Chelsea – Arsenal UEFA Avrupa Ligi finali Dünya Kupası yarı finali kadar ilgi görmedi.
 
 
Çeyrek finalde ABD'ye elenen ev sahibi Fransa’da da herhangi bir burukluk gözlenmedi. Fransa’da 5.5 milyon kişi karşılaşmayı televizyondan izledi. Yarı final mücadelesi, Fransa’da gecenin en çok izlenen programı oldu. Ayrıca 53 bin taraftar da Lyon’da karşılaşmayı stadyumdan takip etti.
 
 
Yarı finalin bi diğer ayağında İsveç ile karşılaşacak Hollanda da İngiltere – ABD maçına kayıtsız kalmadı. Hollanda’da 1.9 milyon insan mücadeleyi televizyondan takip etti, 2019 Dünya Kupası’nda Hollanda’nın yer almadığı bir maçın ulaştığı en yüksek rakam oldu.
 
 
Avrupa'nın adeta nefesini tutarak izlediği karşılaşmayı ABD, Press ve Alex Morgan'ın golleriyle 2-1 kazanmıştı. Ellen White'ın tek golü ise İngiltere'nin finale çıkması için yeterli olmadı.
 
 

İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.