Le Havre’da tarihi tesadüf

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
İngiltere ve Arjantin’in eski futbolcuları 48 sene sonra Fransa sokaklarında birbirlerine denk geldiler!.
16/06/2019 - 20:24
[size=120]2019 Dünya Kupası’nda ilginç hikayeler yaşanmaya devam ediyor. Fakat önce biraz eskiye gidelim…
 
1971 yılında; yani FIFA henüz kadın futbolu hakkında resmi bir organizasyon düzenlemiyorken, resmi olmayan bir kadın futbol şampiyonası düzenlendi. 1970 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Meksika’da organize edilen turnuvada İngiltere ile Arjantin de birbirleriyle karşılaştı.
 
Karşılaşmayı İngiltere 4-1 kazandı. Fakat skordan daha önemli istatistikler vardı. Gayri resmi rakamlara göre mücadeleyi 90.000 futbolseverler izlemişti. Üstelik kıta aşırı bir ülkede oynanan maçı 25 bine yakın İngiliz taraftarın izlediği söylentilerin arasında yer alıyor.
 
Tarihin tozlu sayfalarına karışan maçtan tam 48 sene sonra, o gün sahada yer alan İngiliz futbolculardan bazıları 2019 Dünya Kupası’nı izlemek için Fransa’ya seyahat etti. Le Havre’de oynanacak İngiltere – Arjantin maçı da planlar arasındaydı. Gill Sayell ve Leah Calep istasyonda tren beklerken bir kalabalığa denk gelince olaylar gelişti. Sayell, ilginç anı BBC'ye şöyle anlattı:
 
“Biz istasyonda gezerken beyaz tişörtler giymiş bazı kadınlar gördük. Leah'a “Bu kadınlar Arjantinlilere benziyor. Sanırım biz onlara karşı maç yapmıştık’ dedim. Daha sonra yanlarına gittik ve onlara 1971’de oynayan Arjantinli futbolcular olup olmadıklarını sordum. Onlar “Evet” cevabını verince, ben de “Biz size karşı oynamıştık” dedim.
 
Aynı dili konuşamayan iki ülkenin sporcuları kısa bir şaşkınlıktan sonra birbirlerine sarılır. İki ayrı grup akşam saatlerinde oynanan maçı da stadyumdan takip etti.
 
Yıllar önce 90 bin kişinin önünde sahaya çıkan oyuncuların izlediği Dünya Kupası maçını stadyumdan 20.294 futblsever takip etti. Kazanan ise 1-0'lık skorla yine İngiltere oldu.[/size]

İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.