Kupanın yenileri, yerlerine alışıyorlar

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
2019 Dünya Kupası’nda ilk kez turnuvaya katılma başarısını gösteren ülkeler, tarih kitaplarındaki yerlerini alırken ilk maçlar sonunda kupaya ısınmaya başladılar.
12/06/2019 - 19:08
Fransa’da ilk grup maçları sona ererken şimdiden harika gollere, muhteşem kurtarışlara ve tribünlerde renk cümbüşlerine tanık olduk. Dünya Kupası’nın parçası olmak her oyuncu, taraftar ve teknik adam için özel ancak özellikle Şili, Jamaika, İskoçya ve Güney Afrika gibi ilk kez katılan ekipler için Fransa 2019 çok daha özel konuma geliyor.
 
Söz konusu dört takımın hiçbiri ilk maçlarından puanla ayrılamadılar ama hepsi Dünya Kupası deneyimi yüksek olan ekiplerle karşılaştılar, böyle rakiplerle mücadele edebilmek her zaman zor.
 
Ancak Güney Afrikalı Thembi Kgatlana ve İskoç Claire Emslie için her şeye rağmen kutlanacak şeyler var, ikisi de ilk maçlarında İspanya ve İngiltere karşısında gol bularak başladılar ve tarihe adlarını yazdırdılar. Kgatlana ve Emslie, ülkelerinin tarihinde Dünya Kupası’nda gol atan ilk isimler oldular.
 
https://img.fifa.com/image/upload/t_l3/ksamfvudg1zsudihlxrw.jpg
 
Bu onlar için ne anlama geliyor?
 
Thembi Kgatlana(Güney Afrika):
“Ülkemin ilk Dünya Kupası katılımındaki ilk golü atmak benim için muhteşem bir his. Yine de kazanamadığımız için biraz hayal kırıklığım var.”
 
Claire Emslie(İskoçya):
”Bilmiyorum. Çocukluğumdan beri hayalim futbol oynamak ve ülkemin formasını giymekti, ilk golü atmak bir yana Dünya Kupası’nda olmak bile bir rüyaydı. Açıkçası inanamıyorum buna. Ama umuyorum ki takım ileride daha fazlasını yapacak.”
 
Jamaika ve Şili adına tarih yazmak ve oyuncular adına da ilk golü atmak için hala iki fırsat var. Jamaika, Reims’te İtalya ile karşılaşacak, Şili ile pazar günü Paris’te ABD’nin karşısına çıkacak. İlk kupalarını geçiren takımların seyirci desteği de hiç az değil, çok sayıda taraftar takımlarının peşinde maçlara gidiyor.
 
Şili’nin PSG’nin de kalesini koruyan kaptanı Christiane Endler, ülkesinin milli marşı çalarkenki hislerni şöyle aktardı: “Çok yüksek sesle okundu, kendimi evimizde gibi hissettim.”
 
Emslie de Nice’teki maça birçok İskoç taraftarın gelmesinden duyduğu gururu saklamadı: “Taraftarların seslerinin yankılanışını duymak muazzamdı, harikaydılar. Birçoğunu formalarla, tişörtlerle ve bayraklarla görmek sihirli bir andı, onları buraya gelmeye teşvik etmiştik.”
 
https://img.fifa.com/image/upload/t_l3/nd0pnvsatqoaphq0bsae.jpg
 
Emslie, Kgatlana ve Jamaika Teknik Direktörü Hue Menzies, Fransa’da olmanın nasıl güzel bir deneyim olduğundan bahsettiler ve hepsi de birkaç iyi sonuç alma konusunda umutlu olduklarını söylediler, her şey daha iyiye gidebilir.
 
”Bizim için harika bir öğrenme deneyimi oldu.” diyerek sözlerine başlayan Menzies, şöyle devam etti: “Her şeyi özümsemeye çalışıyoruz; takvimimizi nasıl ayarlayacağımızı, nasıl antrenman yapacağımızı, maçlara nasıl hazırlanmamız gerektiğini. Burası elemelerdeki ortam gibi değil, çünkü üzerimizdeki baskı ve bulunduğumuz yerdeki deneyim daha farklı. Karşımıza çıkan şeylere daha detaylı yaklaşıyoruz ve mücadele etmekte olduğumuz turnuvada bazı şeylerimizi değiştirmeye çalışıyoruz.”
 
Emslie ise “Harikaydı” diye söze girdi ve devam etti: “Kadın futbolu gitgide büyüyor, FIFA da büyük işler yaptı ve Fransa da bizi harika ağırlıyor. Taraftarlar sihirliler. Çok çok güzel bir atmosfer var ve keyfini çıkarabiliyoruz.”
 
Kgatlana’nın sözleri ise “Burada Güney Afrika ile yer almak çok güzel” diyerek söze başladı: “Bu bizim ilk gelişimiz ve her şeyin en iyi şekilde keyfine varmak istiyoruz. Turnuvadaki performansımıza gelirsek çok zorlu anlar yaşıyoruz çünkü Dünya Kupası, Afrika futbolundan tamamen başka bir standartta.”
 
*Kaynak: https://www.fifa.com/womensworldcup/news/debutants-settling-into-life-at-first-women-s-world-cup

Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.