İtalya’dan tarihi zafer

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
İtalya, Çin’i 2-0 mağlup ederek 28 yıl aradan sonra çeyrek finale kaldı.
25/06/2019 - 21:00
2019 Dünya Kupası’nda eski şampiyonlardan Çin, 20 yıl aradan sonra turnuvaya katılan İtalya ile Montpellier’de karşılaştı.
 
Avrupa temsilcisi golü erken buldu. 15. dakikada Çin ceza sahasında yaşanan karambolde topa son dokunan Valentina Giacinti takımını öne geçirdi.
 
Karşılaşmanın ilk yarısı 1-0 sona erdi.
 
İkinci yarının hemen başında İtalya farkı açtı. Süper yedek Aurora Galli, yine oyuna sonradan girdiği bir maçta fileleri havalandırdı. Ceza sahsı dışından şık ve düzgün vuran Galli skoru 2-0’a getirdi.
 
 
Kalan dakikalarda Çin daha baskılı bir oyun ortaya koysa da katı İtalya savunmasını aşamadı.
 
2-0 sona eren maçın ardından çeyrek final biletini İtalya aldı. Gök Mavililer çeyrek finalde Hollanda – Japonya karşılaşmasının galibi ile mücadele edecek. Çin ise katılamadığı 2011 dışında ilk defa bir Dünya Kupası’nda son sekize kalamadı.
 
 
Maçın öne çıkan oyuncusu: Valentina Giacinti
 
İtalya’nın attığı ilk gol Valentina Giacanti’nin futbolunun özetiydi. Sağ tarafta kendi çabasıyla kaptığı topu ceza sahasına yolladı. Takım arkadaşları gol vuruşunu gerçekleştiremedi ama ceza sahasına sokulan Giacanti topu ağlara yolladı. Yani her işi o yaptı. Tıpkı 90 dakikanın tamamında olduğu gibi. Mücadele etti, top kazandı, arkadaşlarını besledi ve skoru değiştirdi. Maçın en iyi ismiydi.
 
 
Karşılaşmada akılda kalan an: İtalyanların milli marş coşkusu
 
2006 Dünya Kupası’nı müzesine götüren İtalya’da maç önceleri milli marş esnasında futbolcuların coşkuları gündem oluşturmuştu. Şampiyonluğun sembollerinden biri olarak gösterilen o coşku 2019’da bir kez daha kendini gösterdi. Başta Elena Linarı, Sara Gama, kaleci Laura Giulianı olmak üzere İtalyan oyuncular, Çin sınavı öncesinde büyük bir tutkuyla marşlarını söyledi. Ardından gelen 2-0’lık zaferi, o anki coşkuya bağlayanlar sosyal medyada çoğunluktaydı.
 


İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.