Hope Solo'dan 13-0 analizi

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
ABD Milli Takımı'nın eski kalecisi Hope Solo, 13-0'lık tarihi maçı değerlendirdi.
13/06/2019 - 01:28
ABD, Tayland'a karşı ayaklarını pedaldan çekmeli miydi? Kesinlikle hayır. Eğer rakibinize saygı duyuyorsanız, birdenbire arkanıza yaslanıp gol atmayı bırakmamalısınız. Burası Dünya Kupası ve tek yapacağınız kalple, tutkuyla oynamaktır. Bunu yapmanız rakibe saygınızı gösterir.
 
Salı günü Tayland'a karşı alınan 13-0’lık galibiyet, Amerikalılar açısından kapsamlı bir performanstı. Her oyuncu fit ve teknik yeteneğe sahip gözüküyordu. Takım olarak oynadılar. Eğleniyor gibiydiler. Rose Lavelle, Tobin Heath ve Kelley O’Hara'nın uyumlu olduğunu görmek hoşuma gitti. Alex Morgan, harika bir oyuncu olduğunu gösterdi.
 
ABD takımının bazı gol kutlamalarını izlemek benim açımdan zordu. Maçta kutlamalar yaşanmasını ve oyuncuların eğlendiğini görmek istiyorsun ama aynı zamanda bazı sevinç gösterilerinin uygunsuz kaçtığını düşünüyorum. Birkaç tanesi planlı gibiydi ve bazı oyuncuların taraftarlar için, gol sevinçlerini düşünerek çok zaman harcadığını biliyorum. Bunlar her zaman da gerekli değildir. Henüz Dünya Kupası’nı kazanmadık. En sevdiğim kutlamalar, anın çekiciliğini yakalayan ve doğaçlama duygularla dolu olanlardır. Böyle olduğunda, aslında sporda ne kadar çok tutku olduğunu ve oyuncuların ne kadar gururlu olduklarını görürsünüz.
 
Bununla birlikte, gördüğüm şeylerden biri Carli Lloyd’un maçın sonunda hemen Tayland'ın kalecisi Sukanya Chor Charoenying'e gitmesiydi. Carli kolunu ona koydu ve sahadan çıkarken ona destek oldu. 13 gol yemek bir kaleci için inanılmaz derecede zordur. Bir kaleci olarak, bu kadar çok golle nasıl başa çıkılacağını bilmiyorum. Ben de bir keresinde beş gol yemiştim ve ağır bir darbe olmuştu. Bir daha asla öyle hissetmek istemedim ve üstesinden gelmek uzun zaman aldı. Asla unutmadığım bir şeydi.
Bununla nasıl başa çıkılacağı hakkında bir tavsiyede bulunmak isterdim ama gerçekten sadece acı çekmek zorundasınız. Mücadele etmek, hayatta büyümemize yardımcı olur ve futbol da aynı durum geçerlidir. Acıyı hissetmeli ve üstesinden gelmenin bir yolunu bulmalısınız. Ne yazık ki, bununla kendiniz uğraşmalısınız. Kaleci olarak, kendi başınıza... Bunu söylemekten nefret ediyorum ama kimsenin size ne söylediği ve insanların sizi rahatlatmaya çalışması pek önemli değil. Zaman alacaktır ama kaleciler bu zor ve acı verici durumla sadece kendi başlarına yüzleşmeli.
 
Genel olarak Tayland takımı için üzüldüm, özellikle de bazı oyuncuların kederli olduklarını ve gerçekten pes ettiğini gördüğümde. Bu hoş değildi. Maçın sonunda hiçbir şeyleri kalmamıştı ve bunu görmek acı vericiydi. Asya Kupası'nda yarı final yapan Tayland ile ABD arasındaki fark oldukça anlaşılmazdı. Tıpkı tavuk ve yumurta örneğindeki gibi. Dünya Kupası’nı genişletmek oyunu geliştirecek mi yoksa oyunu geliştirdikten sonra mı Dünya Kupası’nı genişleteceksiniz? Dünya Kupası'ndan önce, ilk olarak kadın futboluna yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum ama maalesef dünyadaki birçok federasyonun yaptığı şey bu değil.
 
Peki ABD takımı hakkında ne öğrendik? Gol atabileceklerini ve gol atmak için çeşitli yöntemleri olduğunu zaten biliyorduk. Bireysel olarak oyuncuların ne kadar yetenekli olduğunu da biliyorduk. Genç oyuncuların mental olarak iyi durumda olduğunu ve onları izlemenin eğlenceli olabileceğini öğrendik. Genç oyuncular kesinlikle ayaklarını ıslattılar ve Dünya Kupası deneyimi yaşadılar. Bu onlara Şili maçında yardımcı olacaktır.
 
Ancak hala bilmediğimiz, ABD test edildiğinde sağlam bir savunma yapıp yapamayacağıdır. Bilmemiz gereken, bu büyük oyunculardan bazılarının - Tayland'a karşı gerçekten iyi iş çıkaranların - daha iyi takımlara karşı neler yapabilecekleridir. ABD takımı, bireysel olarak dünyadaki en iyi hücum takımı. Ben tüm oyuncuların, gerçekten ihtiyaç duyulduğu zaman Tayland'a karşı yaptıklarını tekrar görmek istiyorum.
 


İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.