Hollanda efsanesini başlatan maç

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
Hollanda ile İsveç iki sene önce kirik bir maçta karşı karşıya gelmişti. Maçı kazanan Hollanda’nın kaderi belki de o gün değişmişti.
02/07/2019 - 23:38
2019 Dünya Kupası’nın ikinci yarı final Hollanda ile İsveç arasında oynanacak. İki takımın da şansları eşit gözüküyor. Fakat tarihlerine bakılınca iki ülke arasında derin bir fark var.
 
İsveç, kadın futbolunun büyük turnuvalarında oldukça başarılı sonuçlar aldı. Tüm Dünya Kupası organizasyonlarına katılan İskandinavlar, bunların birinde final oynadı, ikisinde ise üçüncülükte kaldı. Ayrıca takım 1996’dan beri olimpiyatları aksatmadı. Avrupa Şampiyonası’nda ise dört final oynadı ve bir şampiyonluk kazandı.
 
Hollanda için ise başarı listesi biraz kısa. Portakallar, ikinci kez Dünya Kupası’nda. Olimpiyat oyunlarına ilk defa önümüzdeki sene iştirak edecek. Avrupa Şampiyonası’na ise sadece üç  kez katıldı. Fakat sonuncusunda kupayı havaya kaldırdı.
 
Kadın futbolunda esamesi pek okunmayan Hollanda, son dönemde atağa kalktı ama tacını 2017’de taktı.O turnuvada işler ters gitseydi belki de tarih çok daha başka yazılacaktı.
 
Hollanda 2017 Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibiydi. Muhteşem taraftarlarının desteğini arkasına alan Portakallar grup aşamasında Danimarka, Belçika ve Norveç’e tek bir puan vermedi. Çeyrek finalde ise rakip çapraz grubun ikincisi güçlü İsveç’ti.
 
Doetinchem'deki karşılaşma oldukça kontrollü ve pozisyonsuz başladı. Hollanda ise 32. dakikada bir serbest vuruş kazandı. Duran topun başına Lieke Martens geçti. Klas oyuncu, topu köşeye bıraktı ve takımını ön geçirdi. İkinci yarıda İsveç pozisyonları buldu ama fileleri havalandıramadı. Ev sahibini rahatlatan gol 64. dakikada geldi. Van de Sanden’in taşdıığı topu golcü oyuncu Miedema filelere yolladı.
 
2-0 sona eren maçın ardından Hollanda yarı finale yükseldi. Önce İngiltere’yi, ardından da grupta yendiği Danimarka’yı eleyerek kupaya uzandı. Hollanda efsanesi ise belki de o İsveç maçıyla başladı!
 
Hollanda ile İsveç, 2019 Dünya Kupası’nda finale çıkmak için Lyon’da kozlarını paylaşacak. Karşılaşma 3 Temmuz günü saat 22.00’de oynanacak.
 


İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.