Hollanda'dan son dakika zaferi

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
Hollanda, maç boyunca Yeni Zelanda savunmasını aşamadı. Uzatma anlarında sahneye çıkan Jill Jamie Roord ülkesine galibiyeti getirdi.
11/06/2019 - 18:04
2019 Dünya Kupası’nda günün ilk maçı E Grubu’nda oynandı. Kendi kıtalarının son şampiyonları Yeni Zelanda ve Hollanda Le Havre kentinde karşı karşıya geldi.
 
Maç boyunca topla daha çok oynayan ve rakip kalede daha çok pozisyon üretmeye çalışan Hollanda’ydı. Fakat en tehlikeli ataklar Yeni Zelanda’dan geldi. 11. dakikada Olivia Chance’ın vuruşu direkten döndü. Okyanusya temsilcisi ikinci yarının hemen başında da Gregorius ile mutlak bir golden yararlanamadı.
 
 
Bu iki pozisyon dışında rakibinin kalesine gitmekte zorlanan Yeni Zelanda, daha çok savunmada bekledi. Hollanda ise, ilk yarısı 0-0 sona eren maçta devamlı baskı kursa da gol bulmakta zorlandı.
 
 
Maçın artık 0-0 biteceği düşünülürken sahneye Jill Jamie Roord çıktı. 76. dakikada Groenen'in yerine oyuna giren 22 yaşındaki oyuncu, ceza sahasında oluşan karambolde takipçiliğini konuşturdu ve topu kafayla ağları gönderdi. Golden kısa bir süre sonra ise karşılaşma sona erdi.
 
Rakibini 1-0 yenen Hollanda, böylece turnuvaya galibiyetle başlamış oldu. Yeni Zelanda ise puansız kaldı. Yeni Zelanda gruptaki ikinci maçını 15 Haziran günü Kanada ile oynayacak. Hollanda ise aynı gün Kamerun ile karşılaşacak.
 
Maçın öne çıkan oyuncusu: Lieke Mertens
 
Hollanda maç boyunca golü bulmakta zorlandı ama kesinlikle pozisyon üretmekte sıkıntı yaşamadı. Bunun da en önemli kaynağı Lieke Mertens'di. Barcelona forması giyen başarılı oyuncu, maç boyunca takımını yönlendirdi, golün gelmesi için çok uğraştı. Tek eksiği topun üç direğin arasından geçmesiydi. Onu da Roord sağlayınca görev tamamlandı.
 
Maçta akılda kalan an: Son dakika golü
 
Turnuva bittikten sonra belki de 2019 Dünya Kupası'nın akılda kalan anı bile olabilir! Hollanda turnuvaya bir sürpriz yapmak için geldi. Bu hedef için öncelikle grubunu lider bitirmesi gerekiyor. Kanada'nın üç puan kazanmasından bir gün sonra puan kaybetmesi onlar adına acıklı olurdu. Son ana kadar da işler kötü gidiyordu.Fakat gelen gol hesapları değiştirdi. Ayrıca üç puanın dışında da 'pes etmeme' duygusunu vermesi nedeniyle,turnuvanın devamı için de çok değerli bir goldü.
 

İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.