Finale giden yol

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
İsveç ile ABD, grup liderliği için karşı karşıya gelecek. Dünya Kupası tarihinde daha sık sık olduğu gibi.
19/06/2019 - 22:59
ABD dünyanın en iyi takımlarından biri. İsveç de henüz Dünya Kupası kazanamamış olsa da Avrupa’nın güçlü ülkelerinden. İki takım Stade Oceane’da grup liderliğini almak için karşılaşacak. Favori ABD gibi gözükse de İsveç, son iki maçta ABD’ye yenilmedi.
 
[size=90]Fakat hepsinden öte; iki takım Dünya Kupası’nda sık sık karşılaştı ve turnuva tarihinin özel rekabetlerinden birini oluşturdu.
[/size]
 
ABD ve İsveç, Dünya Kupası tarihinde beş kez karşılaştılar. Beşi de grup aşamasındaydı. Bu beş eşleşmenin dördünde; bir takım muhakkak turnuvanın devamında finale ulaştı.
 
Fransa’da altıncı randevuyu izlemeden önce diğer beş maçı hatırlayalım.
 
1991 Çin: Her şey Çin’de başladı... İki takım turnuva tarihindeki ilk maçlarını birbirlerine karşı oynadı. ABD, Carin Jennings (2) ve Mia Hamm’ın golleriyle son yarım saate 3-0 önde girdi. İsveç Lena Videkull ve Ingrid Johansson ile yedi dakikada skoru 3-2’ye getirdi. Heyacan dolu son 20 dakikada başka gol olmayınca ABD üç puanı cebine koydu ve turnuva sonunda Dünya Kupası’nı müzesine götürdü.
 
2003 ABD: İki takım 12 yıl sonra yine bir grubun ilk maçında karşı karşıya geldi. Bu sefer ABD ev sahibiydi. Washington’daki maçta ABD ilk yarıyı 2-0 öne kapadı. İkinci yarıda Victoria Svensson İsveç’i umutlandırsa da son sözü Shannon Boxx söyledi. ABD 3-1 kazandı. İki takım da gruptan çıktı ama karşılarına Almanya geldi. Panzerler yarı finlde ABD’yi 3-0, finalde de İsveç’i 2-1 mağlup ederek kupaya uzandı.
 
2007 Çin: İki takım bir kez daha gruplarda eşleştiler. 2007, İsveç’in hatırlamak istemediği bir turnuvaydı. İlk maçında Nijerya’yı yenemedi. ABD de aynı gün Kuzey Kore ile berabere kaldı. İkinci maçlar bu nedenle önem kazandı. Abby Wambach kiritik maçın kahramanı oldu. Attığı iki golle takımına üç puanı getirdi. İsveç grup aşamasında evine döndü. ABD ise yarı finalde Brezilya’ya takıldı.
 
2011 Almanya: İki takım yine aynı gruba düştü ama ilk defa Avrupa’da karşılaştılar. Bu nedenden dolayı olsa gerek, kazanan da değişti. İki takım da tıpkı bu sene olduğu gibi, son maçlara altışar puanla girdiler. Kazanan grubu lider bitirecekti. İsveç bu sefer işi sıkı tuttu. İlk yarıyı 2-0 önde kapatan Vikingler, ikinci yarıda Wambach’ın golüne engel olamasa da istediğini elde etti. İki takım da yarı finale kadar ilerledi ama  final oynayan grubunu ikinci sırada bitiren ABD oldu!
 
2015 Kanada: Dört yıl önceki karşılaşma rekabetin berabere biten tek karşılaşması. Şampiyon olacak ABD’nin de puan kaybettiği tek 90 dakika! 0-0 biten maç iki takım birer puan getirdi. İsveç üç beraberlikle gruptan çıktı ama bir sonraki turda Almanya karşısında dağıldı. ABD ise finale kadar yürüdü ve detansı bi şampiyonluğa uzandı.
 
 


İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.