Ev sahiplerinin misafirperverliği!

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
Dünya Kupası’nda üst üste dördüncü defa ev sahipleri son dördü göremedi.
29/06/2019 - 17:32
2019 Dünya Kupası’nın merakla beklenen mücadelesinde ev sahibi Fransa, son şampiyon ABD’ye 2-1 yenilerek turnuvaya veda etti. Paris’teki mücadelenin ardından Fransız futbolseverler tribünlerde büyük hayal kırıklığı yaşadı. Fakat hissettikleri duygularla empati kuracak başka ülkeler de var!
 
Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak büyük bir avantaj gibi gözükse de son dört turnuvada işler onlar için pek iyi gitmedi.
 
Uğursuzluk 2007’de başladı. Dört yıl önce (2003) turnuvayı düzenlemesi gereken Çin, SARS krizi nedeniyle ev sahipliği hakkını o sene kullanamadı. 2007’de ise buluşma noktası Çin oldu. Asya ekibi turnuvanın favorilerindendi. Grubunu Brezilya’nın ardından ikinci sırada bitirmesi ise bir avantaj kaybıydı. Çeyrek finalde karşısında çapraz grubun lideri Norveç’i buldu. Wuhan’daki maçı Norveç, Isabell Herlovsen’in golüyle 1-0 kazandı.
 
2011’de turnuvanın adresi Almanya’ydı. 2003 ve 2007’yi şampiyon olarak bitiren Almanların hat-trick yapması muhtemeldi. Fakat evdeki hesap çarşıya da eve de uymadı! Almanya ev sahibi olduğu turnuvada grubunu yenilgisiz bitirerek Japonya’nın rakibi oldu. Fakat burada da tıpkı dört sene önce Çin’in yaşadığı gibi, rakibine tek golle mağlup oldu. Japonya, uzatma dakikalarına Maruyama’nın attığı golle yarı finale yükseldi. Japonlar devamında şampiyonluk kupasını da havaya kaldırdı.
 
2015’in ev sahibi Kanada; Çin ve Almanya’ya göre daha mutevazı bir takımdı. Daha önce sadece bir kez gruplardan çıkmayı başarabilmişti. 2015’te hem grubunu lider bitirdi hem de 24 takımlı ilk turnuvada çeyrek finale çıkmak için, ikinci turda İsviçre’yi eledi. Kanada için bu sonuç bile başarı sayılabilirdi. Fakat çeyrek finalde bir burukluk yaşadıklarını da kabul etmek gerekir. Vancouver’daki maçta İngiltere’ye 2-1 yenildiler. İki takımdan biri, tarihinde ilk kez yarı final oynayacaktı; gülen evden uzaktaki İngiltere oldu.
 
2019 Dünya Kupası’nda da senaryo değişmedi. Fransa tarihinin en iyi kadrolarından biriyle turnuvada yer aldı. Taraftar desteği de müthişti. Fakat çeyrek finalde karşısında çok güçlü bir ABD buldu. Megan Rapinoe’nun golleri Fransa’ya hüzün getirdi. Böylece Fransa hem turnuvaya veda etmiş oldu hem de 2020 Tokyo vizesini kaçırdı.
 
Aslında son dört kupada bunlar yaşansa da, ilk turnuvalarda da benzer hikayeler mevcut.
 
1991’de Çin, 1995’te İsveç ev sahibi olmalarına rağmen turnuvaya çeyrek finalde veda ettiler. Üstelik 1991’de Çin İsveç’e, 1995’te de İsveç Çin’e mağlup olarak havlu attı.
 
1999'da ABD'de düzenlenen turnuvada, futbolseverler tarihin tek ev sahibi şampiyonunun başarısını izledi. 2003’te ABD bir kez daha ev sahiydi ama tüm favoriliğine rağmen finali göremedi. Fakat en azından çeyrek finali geçti ve yarı finalde Almanya’ya yenildi.
 
Kısa bir sonuç çıkarırsak; sekiz turnuvanın altısında ev sahipleri çeyrek finalde elendi. Ne daha erken ne daha geç! Sadece bir ev sahibi şampiyon olabildi ve o takım (ABD) aynı zamanda final gören tek ev sahibiydi.
 
Bir sonraki Dünya Kupası (2023) için adaylık başvurusu yapan 10 ülke var. Arjantin, Avustralya, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Güney Kore…
 
Listedeki çoğu takım için çeyrek final bir ilk olacak (Japonya dışında şampiyonluk, Brezilya dışında ikincilik gören yok). Belki de FIFA sıralamasında yukarıda yer alan ülkelerin şampiyonluk için başka planları vardır…
 


İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.