Efsane ve golcü

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
Dünyanın en popüler futbolcularından biri olan Marta, Dünya Kupası tarihinin de en golcü ismi…
08/06/2019 - 20:00
Marta, kıtanın en yetenekli ve en popüler futbolcularından biri. 1986 doğumlu oyuncu, özellikle beş kez kazandığı FIFA yılın futbolcusu ödülüyle biliniyor. Bu ödülleri kazanmasının haklı gerekçeleri var. Onlardan biri de Dünya Kupası performansları. Futbolun en çok sevildiği ülkelerin başına gelen Brezilya, erkeklerde kazandığı şampiyonlukları kadınlarda henüz elde edemedi. Hatta finale dahi sadece bir kez çıkabildi ama Marta, hemen hemen her turnuvaya damga vurdu.
 
 
2003 Dünya Kupası’na henüz 17 yaşındayken katılan Marta, turnuvada fileleri üç kez havalandırdı. İlk golünü penaltıdan Güney Kore’ye attı. Dört sene sonra Çin’de takımı finale çıkarken, Marta da yedi gol birden attı ve o turnuvanın en golcü oyuncusu oldu.2011’de Almanya’da dört gol daha kaydetti. 2015 biraz sönük geçti ve sadece bir gol atabildi. Turnuva tarihindeki –şimdilik- son golünü, tıpkı 16 sene önce olduğu gibi yine Güney Kore’ye attı.
 
 
Marta turnuva tarihinde 15 gol kaydetti. Dünya Kupası tarihinin en golcü oyuncusu. Üstelik Fransa’daki turnuvada da kadroda yer alıyor. Hatta son döneme göre çok daha formda. Marta, 2006-2010 arasında beş sene kazandığı FIFA ödüllerine uzun bir süre ara vermişti. 2018’de koleksiyona bir yenisini ekledi. Yani yeniden formunu yakaladı. Bu sayede turnuva tarihindeki gol sayısını daha da arttırabilir. Üstelik ona yakın duran isimlerin büyük bir kısmı futbolu bırakmış durumda. Kısacası bu alanda rakipsiz.
 
Bu arada ufak bir hatırlatma. Erkekler Dünya Kupası’nda en çok gol atan oyuncu olan Miroslav Klose, fileleri 16 kez havalandırdı. Yani Marta, Fransa’da iki gol attığı takdirde, FIFA Dünya Kupası tarihinin gelmiş geçmiş en golcü oyuncusu olacak. Fakat gruptaki ilk karşılaşma olan Jamaika mücadelesinde büyük ihtimalle forma giyemeyecek.
 


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.