Dünyanın en iyisi kupada yok!

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
Geçen yılın en çok konuşulan kadın futbolcusu Ada Hegerberg, Dünya Kupası’nda forma giymeyecek. Giyemeyecek değil, giymeyecek….
08/06/2019 - 00:47
Kadın futboluna çok aşina olmayanlar dahi geçen sene Ada Hegerberg’in ismini sıkça duymuştur. Dört sene üst üste Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan Lyon’un yıldızı olduğunu herkes bilmiyor olabilir. O dört senenin ikisinde turnuvanın en golcü ismi olduğunu ise sadece kadın futbolu meraklıları biliyordur. Fakat 2018 yılında ilk kez kadın futbolculara verilmeye başlanan Ballon d’Or’un ilk sahibi olduğunu duymuşsunuzdur. En azından ödülü kazandığı gece kendisine yöneltilen cinsiyetçi soru, birçok tartışmanın merkezi olmuştu.
 
DJ Martin Solveig, o gün sert bir kayaya çarptı. Zira Hegerberg, toplumsal duyarlılığı yüksek ve cinsiyetçiliğe karşı duruşunu belli eden sporculardan biri. Genç oyuncu, cesur kararlar almaya ise devam ediyor.
 
 
Hegerberg henüz 23 yaşında. Yani kariyerinin başında. Fakat dört sene önceki Dünya Kupası’nda yer almıştı. Turnuvada üç gol atmış, en iyi genç oyuncu ödülünü ise Kanadalı Kadeisha Buchanan’a kaptırmıştı.
 
Aradan dört sene geçti. Hegerberg’in Avrupa sahalarında fırtına gibi estiği dört senenin ardından Dünya Kupası’na da damga vurması bekleniyordu. Fakat genç oyuncu sürpriz bir karar aldı ve turnuvaya dahil olmayacağını açıkladı. Bu kararın altında yatan sebep ise sakatlık veya formsuzluk değildi. Hegerberg, kadın futbolcuların erkek meslektaşlarına oranla çok düşük maaş almalarından dolayı greve gitmişti. Toplumsal eşitsizliğin futbol sahalarına yansıyan tarafına dikkat çekmek için Dünya Kupası’nı boykot etme kararı almıştı.
 
Hegerberg’in haklı olduğu noktalar var. Kendisi dünyanın en çok kazanan kadın futbolcusu. Yıllık maaşı ise 400 bin Euro. Dünyanın en popüler futbolculardan Marta ise senede 340 bin Euro kazanıyor. Birçok standart altı erkek liginde kazanılan maaşların dahi altında ücretler. Artık bir sektöre dönüşen futbolda, Hegerberg veya Marta olamayan futbolcuların koşulları ise düşündürücü. Ayrıca FIFA organizasyonlarındaki ödüller arasında da uçurum bulunuyor.
 
 
Norveçli sporcunun kararını alkışlayanlar çok fazlaydı. Fakat dünya üzerinde birçok hayranı olan başarılı futbolcunun zirve organizasyonda yer almaması birçok kadın futbolu takipçisini de üzdü. Öte yandan futbol dünyasında genç oyuncuya destek olanlar da var, Dünya Kupası’nı kaçıracağı için pişman olacağını söyleyenler de…
 
 
Bu arada Hegerberg bu yaz boş durmuyor. Dünya Kupası’nda yer almıyor ama Fransa TF1 kanalında karşılaşmaları yorumluyor.

Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.