Dünyanın en eski derbisi

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
İngiltere ile İskoçya, ilk maçlarına iki asır önce çıktı. 1881’de başlayan rekabet 2019’da Dünya Kupası’na taşınacak.
09/06/2019 - 17:20
Dünyada futbolun merkezi olarak Britanya kabul edilir. Bir anlamda futbol tarihi orada başlamıştır. Kadın futbolunda da durum aynı değildi. Erkek egemenliğinde ilk adımlarını atan oyuna dahil olmaya çalışan ilk kadın futbolcular Britanyalıydı.
 
Ada’nın iki düşman kardeşi İngiltere ve İskoçya, kadınlardaki ilk futbol maçına 1881 yılında çıktı. Türkiye’de Kadınlar Futbol Ligi’nin 1994’te kurulduğunu, FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın ise 1991’de başladığını düşünürsek 1881 yılının önemi daha net ortaya çıkar.
 
7 Mayıs 1881 günü oynanan maç, aynı zamanda dünyanın ilk uluslararası kadın futbol maçı olarak kabul ediliyor. Tarihi maçı kazanan ise İngiltere'ydi. Edinburgh’da oynanan 3-0 biten maçın ilk golünü atan Lily Clair, tarihe de adını yazdırmış oldu. Karşılaşmayı 2000 kişi canlı izledi. Arşivlerde bu 2000 kişinin büyük bir kısmının oyundan hoşnut olmadığı belirtiliyor. Zaman zaman yuhalamalar ve alaylar sahaya yansıyor. Hatta karşılaşmanın sonuna kadar kalanların sayısı giderek azalıyor.
 
İki takım, iki hafta sonra bu sefer Glasgow’da birkez daha karşılaştı. İzleyenlerin sayısı 5 bine çıktı ama bu olumlu bir habere alamet değildi. Sahaya giren yüzlerce insan yüzünden karşılaşma tamamlanamadı. Futbolcular, dört at tarafından çekilen polis arabasıyla kalabalıktan güçlükle kaçırıldı.
 
Tabi ki dünyanın her yerinde olduğu gibi, Britanya’da da kadınların futbol oynaması hoş görülmedi. Üstüne bir de böylesine bir olay yaşanınca İskoçya’da kadın futbolu sekteye uğradı. Erkek oyunu olarak görülen futbolda kadınların işinin olmadığını düşünenler çoktu. Birinci Dünya Savaşı esnasından kadınların futbol oynaması yeniden ilgi gördü. Bu sefer amaç savaş zamanı ordu için para toplamaktı. Bu ‘ulvi’ hedef toplumda karşılık buldu. Kerr Ladies isminde kurulan takımın maçlarını 10 binden fazla insan izledi. Fakat savaş bittikten sonra kadın futbolu yeniden ‘istenmeyen’ durumuna düştü. 1921 yılında ise İskoçya Futbol Federasyonu, kadınların futbol oynamasını yasakladı.
 
Yasak yıllar sonra kalktı. İskoç kadınlar, ilk resmi maçlarını 1972’de oynandı. Rakip yine İngiltere’ydi. Kazanan da değişmedi: 3-2.
 
İskoçya, kadın futbolunun zayıf ülkelerinden biri olarak görülüyor. Tarih boyunca uğradıkları yasaklar bu sonucun nedenleri arasında yer alıyor. Yasak esnasında İskoç kadın futbolcular İngiltere’de maçlara çıksa da gelişim için yeterli değildi. Yasağın kalkmasından sonra da toparlanma uzun sürdü. Fakat son yıllarda ülkedeki kadın futbolu yükselişte. Bu sene Dünya Kupası’na tarihlerinde ilk kez katılacaklar. Dünya Kupası’ndaki ilk maçlarını İngiltere ile oynamaları da tesasüf gibi gözükse de aslında pek şaşırtıcı değil.
 
Yasak zamanı İngiltere’de sahaya çıkan İskoç futbolcular gibi, bugünlerde de rağbet İngiltere sahaları. İskoçya’nın Dünya Kupası kadrosunda yer alan 23 futbolcunun neredeyse yarısı (12) İngiltere takımlarında top koşturuyor.
 
Birbirine yakın iki ezeli rakibin Dünya Kupası arenasındaki ilk sınavı ise Nice kentinde oynanacak.

Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.