Altın şampiyon

FİNAL
ABD - Hollanda
07 Temmuz 2019, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
İngiltere - İsveç
06 Temmuz 2019, Cumartesi - 18:00
Almanya, 2003’te ilk kez şampiyon olduğunda rakibi İsveç’ti. Kazananı belirleyen ise altın gol uygulaması oldu.
29/06/2019 - 00:45
2019 Dünya Kupası’nın çeyrek finalinde eşleşen Almanya ile İsveç, kadın futbolunda sık sık karşılaşan iki ülke olarak dikkat çekiyor. Birçok turnuvada ve özel maçta birbirlerine rakip olan iki takımın rekabetinin zirve noktası ise 2003’te yaşandı.
 
Almanya ve İsveç, ABD’de düzenlenen Dünya Kupası’nın finalinde karşı karşıya geldi. 
 
12 Ekim günü Los Angeles yakınlarındaki Home Deport Center’da oynanan maç, özellikle sonuyla tarihte kendine has bir yer edindi.
 
İki takım, dördüncü kez düzenenen Dünya Kupası’nda üçüncü kez karşılaşmışlardı. Aynı zamanda 1995 ve 2001 Avrupa Şampiyonaları’nın finallerinde de birbirlerine rakip olmuşlardı. Kıta çapındaki o iki finali de kazanan Almanya olmuştu ama ABD’de golü bulan İsveç'ti.
 
Hanna Ljungberg,  ilk yarının sonlarında attığı golle İsveç’i öne geçirdi. Karşılaşmanın ilk yarısı 1-0 soan erdi ama ikinci yarı 1-1 başladı! Almanya henüz ikinci yarının ilk saniyelerinde Maren Meinert’in golüyle beraberliği yakaladı.
 
Normal süre beraberlikle sona erdi ve mücadele uzatmalara gitti. Dünya futbolunda çok kısa süre kendine yer bulabilen ‘altın gol’ kuralı, 2003 Dünya Kupası’nda da uygulanıyordu. Yani golü atan şampiyon olacaktı. Almanya bu fırsatı kaçırmadı. Oyuna 88. dakikada giren Nia Künzer, 98’de attığı golle Almanya’ya tarihinin ilk Dünya Kupası şampiyonluğunu getirdi.
 
Bu gol savunma oyuncusu Künzer’in milli forma altında attığı iki golden biriydi. Ayrıca Almanya’da 1971’den beri verilen ‘Yılın golü’ ödülünün ilk (ve şu ana kadar tek) kadın sahibi oldu.
 
Alman oyuncular tarihlerine adını yazdırmanın coşkusu ile şampiyonluğu kutlarken, İsveçli oyuncuların saha üzerine yığılıp gözyaşı dökmeleri uzun süre unutulmadı.   
 
 


İlgili sayfalar


Gelecek Gwinn’de!

2019 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu Giulia Gwinn seçildi.

Hollanda’ya teselli Veenendaal’dan

Dünya Kupası finalini kaybeden Hollanda’nın kalecisi Sari van Veenendaal, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi.